Ciasto na pizzę klasyczną (pizza włoska)

Skąd się wzięła pizza?

Pizza to sztandarowa potrawa włoskiej kuchni. Coś w rodzaju pizzy znali już starożytni: Egipcjanie wypiekali cienki okrągłe chlebki w mocno nagrzanych piecach, a Grecy przyrządzali płaskie chlebki smarowane oliwą, czosnkiem i posypywane ziołami. Ten pomysł przejęli potem Rzymianie.
Pomidory na pizzy pojawiły się dopiero w XVII wieku, kiedy zaczęto je importować z Ameryki.
Pierwotnie pizza była wyrabiana z ciasta makaronowego, znacznie później wprowadzono ciasto drożdżowe (tzw. focaccia), które smarowano sosem pomidorowym, posypywano startą mozzarellą i ziołami.
Podstawowy najprostszy przepis na pizzę nazywany jest margheritą. Nazwa ta pochodzi od imienia królowej Włoch Małgorzaty Sabaudzkiej, która w 1889 roku odwiedziła Neapol i tam została poczęstowana przez lokalnego piekarza pizzą, która miała tylko 3 składniki: pomidory, ser mozzarella i bazylię – kolory włoskiej flagi :).

Jak więc wykonać klasyczną pizzę włoską?

Składniki:

Porcja na 2 pizze o średnicy ok. 30 cm

  • 250 g włoskiej mąki Farina 00 (można ją kupić niedrogo przez internet)
  • 150 ml bardzo ciepłej wody
  • 8 g drożdży suszonych
  • solidna szczypta soli
  • 1 łyżka dobrej oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia


Przygotowanie ciasta:

Mąkę przesiać do miski, żeby ją napowietrzyć.
Drożdże wsypać do ciepłej wody, wymieszać i odstawić na chwilę.
W tym czasie do mąki wsypać sól i dodać oliwę, potem zaczyn drożdżowy.
Wszystko wymieszać łyżką, a potem dość długo wyrabiać ręką (nawet z 15 minut). Jeśli się lepi dosypać trochę mąki, tak żeby uzyskać jednolite, odchodzące od ręki ciasto.
Gotowe ciasto przykryć w misce ściereczką. Odstawić do ciepłego miejsca na kilkadziesiąt minut, aż podwoi objętość.
Następnie wyrośnięte ciasto ugnieść kilka razy i podzielić na 2 porcje. Palcami uformować pożądany kształt i rozmiar pizzy na wysmarowanej oliwą blasze. Ciasta nie wolno wałkować, żeby nie wyciskać z niego powietrza!
Na pizzę nałożyć sos i ulubione składniki.
Blachę wstawić do nagrzanego do temp. 250 stopni piekarnika i piec ok. 10-15 minut (w zależności od piekarnika), aż ciasto na pizzę się zrumieni.

Tradycyjna pizza


tradycyjna pizza w piecu
Tradycyjna pizza włoska ma wiele odmian. Najpopularniejsza jest pizza neapolitańska, której grubość nie przekracza 3 mm! Piecze się ją 60-90 sekund w temp. 485 stopni w piecu opalanym dębowym drewnem. Jej głównymi składnikami są: pomidory, mozzarella, oregano i oliwa z oliwek.
Jest też pizza sycylijska, która ma grube prostokątne ciasto. Inną odmianą jest pizza biała – bez pomidorów, z sosem na bazie mleko lub pesto.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz